O šolstvu v kraju (podrobneje)

OSNOVNA ŠOLA PODGORJE PRI SLOVENJ GRADCU

Je manjša šola v Mislinjski dolini s podružnicama Razbor in Šmiklavž, ki jo obiskuje okrog 150 učencev od 1. do 9. razreda. Šola stoji v središču kraja, pod vznožjem Uršlje gore in Pohorja. Obdana je s travniki, polji in gozdovi, kar ponazarja tudi znak šole. Tri smrečice – tri šole, znotraj katerih je knjiga kot simbol znanja. Učenci in učitelji so ustvarjalni, kreativni, radi sodelujejo pri različnih obogatitvenih dejavnostih šole in se udeležujejo najrazličnejših tekmovanj, natečajev.

ŠOLSTVO V KRAJU

Začetki šolstva v kraju segajo več kot 200 let nazaj, po zapisu v kroniki v leto 1812. Takratni priložnostni pouk se je vršil v hišah vplivnejših občanov, ki so spoznavali praktični pomen branja, pisanja in računanja. Rednejši pouk se je začel leta 1820 in je  potekal pod okriljem cerkve. Poučeval je mežnar, in sicer v kmečki hiši, po domače »pri Štumpflu«, iz Zg. Podgorja 51. Leta 1821 so domačini iz ostankov stare podružnične cerkve sv. Lovrenca sezidali skromno prvo šolo. V tej šoli se je odvijal pouk vse do leta 1899, ko je bilo zgrajeno novo šolsko poslopje. Šolo je upravljala cerkev. V teh letih je prišel v Podgorje »pravi učitelj«. Z avstrijskim državnim odlokom leta 1869 je bila šola v Podgorju preurejena v enorazrednico. Šolska obveznost je bila določena na 8 let. Jeseni 1884 se je na šoli zaposlil učitelj in dolgoletni vodja šole Matija Šmid, ki je pričel načrtno akcijo za izgradnjo nove šole. Poleg učitelja imajo za izgradnjo velike zasluge tudi domačini. Šolo so zidali Italijani; in ker je bilo zemljišče zelo močvirnato, so temelje zgradili na pilotih črne jelše. Šola je bila dograjena leta 1899, pouk pa se je pričel 1. novembra. Leta 1934 je bila šola razširjena v štirirazrednico. Med NOB je bila požgana. Pozimi 1943/44 so se v njej nahajali nemški orožniki in partizani, ki so jo kot sovražno postojanko napadli v noči iz 18. na 19. februar. Šola je bila leta 1947 obnovljena s pomočjo domačinov. Taka šola je služila svojemu namenu vse do leta 1986, ko je bila otvoritev sedanje šole, čez nekaj let še telovadnice. V šolskem letu 1999/2000 je šolo obiskovalo 173 učencev. Po razpoložljivih podatkih je to največje število otrok po letu 1945. Vse bližje je bilo uvajanje devetletke, ki je bila uvedena v šolskem letu 2003/04. Leta 2007 se je upokojil dolgoletni ravnatelj Bernard Belovič. Nasledil ga je mag. Aljoša Lavrinšek. V tem šolskem letu je bila na šoli zadnja generacija 5. razreda osemletke. Dobili smo novo igrišče, progo za tek na 60 metrov in skok v daljino. V šolskem letu 2008/09 se je oblikoval načrt za obnovo šole. Šola se je opremila z interaktivnimi tablami. 20. septembra 2012 je bila otvoritev novih prostorov na šoli; pridobljena je bila knjižnica (šolska in oddelek mestne knjižnice), nov vhod in učilnica, v kateri je gostoval oddelek vrtca. 7. 11. 2016 je šola v sklopu otvoritve novozgrajenega vrtca pridobila učilnici za 1. in 5. razred, prostor za svetovalno službo in povezovalni hodnik z vrtcem. V začetku decembra 2018 se je na streho telovadnice namestila že druga sončna elektrarna (MSE-2). Na šoli so se uredile dostopne točke za dostop do interneta. 17. 2. 2020 je bila na strehi šole nameščena že četrta sončna elektrarna (MSE-4). To šolsko leto je močno zaznamovala epidemija virusa COVID-19. Zaradi potencialne nevarnosti je pouk od marca do konca maja potekal na daljavo. Po vrnitvi učencev so veljali strogi zaščitni ukrepi pred širjenjem morebitne okužbe virusa. Šolsko leto 2020/21 se je začelo v znamenju COVIDA-19. Delo je potekalo po B-modelu. Vsak razred je v svojem razredu (mehurčku), selijo se učitelji. Zaradi velikega poslabšanja epidemioloških razmer v državi se je pouk od 9. 11. 2020 do 25. 01. 2021 za vse razrede odvijal na daljavo. Od konca januarja so se učenci postopoma vračali nazaj v šolo. V času od 1.–11. 4. 2021 se je  pouk za vse učence ponovno odvijal na daljavo. Šolsko leto 2021/22 poteka v šoli po modelu B.

Zapisali: mag. Majda Tamše Horvat, Nina Krištofelc in Sandi Borovnik

(Število obiskov 30)